Tekno Yapı Kimyasalları
EN

Blog

Mantolama neden gereklidir?

Mantolama neden gereklidir?

Mantolama, cephede duvar elemanlarının oluşturduğu alanları kaplarken aynı zamanda kolon ve kirişler gibi taşıyıcı sisteme ait yüzeyleri de kaplar ve yalıtımın kesintisiz olarak yapılabilmesine olanak tanır. Bu sayede ısı köprülerinin oluşmasının önüne geçilir ve daha az enerji sarfiyatı ile istenilen konfor şartları sağlanır.
Ayrıca mantolama sistemleri ısı farklılıklarından dolayı oluşan genleşme ve büzüşme gerilmelerini tolere ederek cephede ve duvarlarda çatlaklar oluşmasını engeller. Dış duvar ve iç duvar arasındaki sıcaklık farkını asgari düzeye indirerek duvar içinde yoğuşma oluşmasının önüne geçer ve betonarme içindeki donatının korozyona maruz kalmasını engeller. Daha güvenli ve uzun ömürlü yapılar oluşturur.
Bu etkenlerden dolayı mantolama binalar için çok gerekli bir sistemdir.

Neden mantolama gereklidir?
* Isınma soğutma giderlerinde %50 - %70 oranına varan tasarruflar sağlar.
* Yaptığınız yalıtım maliyetlerini sağlanan tasarruflar sayesinde ortalama 2 yıl içerisinde tekrar kazandırır.
* Bina ve diğer yapılarınıza yapılan uygulamalar sayesinde ek değer kazandırır.
* Binanın ömrünü uzatır.
* Binanın kışın sıcak, yazın serin kalmasını sağlar.
* Yapılarda çoğunlukla yaşanan nem, rutubet, küflenme, terleme, lekelenmeleri önler. Bu sayede ortam atmosferi daha sağlıklı hale gelir.
*Mantolama sayesinde yapılar dekoratif bir görünüm kazanır.
*Daire içerindeki ısı kaybını minimum düzeye indirir.
*Sadece kuzey cephesinde (tek cephede) yapılan mantolama uygulaması bir ısı köprüsü görevini görür. Isı kayıpları iletim yoluyla oluştuğu için mantolama yapılmayan cephelerde ısı kayıpları hala devam edecektir. Bu nedenle mantolama yaptırırken tüm açık alanların (duvar, döşeme, cam, çatı vb.) mantolama yapılması gereklidir.