Tekno Yapı Kimyasalları
EN

Blog

Seramik üstü seramik uygulaması nasıl yapılır?

Seramik üstü seramik uygulaması nasıl yapılır?

Yüzey HazırlığıFayans üstüne fayans yapmadan veya kalebodur üstüne kalebodur yapmadan evvel zemin etütleri iyi yapılmalıdır. Öncelikle eski kalebodur yada fayansların sağlamlığı kontrol edilir. Bunun içinde çekiç ve mala ile fayans veya kalebodurların zemini tutup tutmadığı kontrol edilmelidir.
Çukur kısımlar tamir edilmeli, oynayan seramikler tekrar yapıştırılmalı ve boşluklar eskisinin aynı olan malzeme ile doldurulmalıdır. Zemin, toz kalmayacak şekilde su ile iyice  temizlenmelidir.

Yüzey Kalitesi: Yüzeyler temiz, düzgün, sağlam ve aynı zamanda terazisinde olmalıdır, zayıf parçalar çıkartılmalı ve bozuk yüzeyler TEKNOREP ile tamir edilmelidir. Yüzeyde yağ, kir ve pas bulunmamalıdır. Fayans veya seramiklerin yüzeyleri pürüzlendirilmelidir.

Karıştırma: Yapışmayı engelleyici her türlü maddeden arındırılmış, temiz bir kap içerisine normal çevre sıcaklığından alınan 6,0 - 7,5 lt. temiz, berrak su konulur. Su ile dolu kap içine toz halde,25 kg torbada olan Teknofay FLEX, boşaltılır. Seramik karıştırıcı ucu takılmış, düşük devirli bir karıştırıcı ile topaksız homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır.  Karışım süresi minimum 5 dk. olmalıdır. İşlem sonunda elde edilen harç 3 dk. dinlendirilip, tekrar 2 dk. homojen hale gelinceye kadar karıştırılmalıdır.

  • Yeni seramikler zemine, Teknofay FLEX ile yapıştırılmalı ve 24-48 saat arası priz alması için beklenmelidir. 
    • Derz boşluklarına Teknoderz, yatay ve düşey uygulamalarda lastik mala vasıtasıyla yüzeye uygulanır.