Tekno Yapı Kimyasalları
EN FR

Blog

Derz Dolgu Nedir? Derz Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Derz Dolgu Nedir? Derz Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Derz dolgu ayrıca, beton üzerinde zamanla oluşabilecek çatlakları doldurmak için de kullanılır. Beton yüzeylerde zaman içerisinde çeşitli açılmalar gerçekleşebilir. Bu açılmalar iklim şartları veya darbeler sonucunda olabileceği gibi, malzemenin zamanla eskimesinden dolayı da gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda olsuna bu çatlakların büyüyüp betona zarar vermesini önleyebilmek için derz dolgu kullanılmaktadır.

Derz dolgu, temelde arasına girdiği iki malzemeyi sağlam bir şekilde bir arada tutacak olan bir maddedir. Bu nedenle de çimento veya alçı bazlı olarak görülür.

Derz Dolgunun Faydaları Nelerdir?
Derz dolgunun ne olduna göz attık. Peki, bu uygulamanın faydaları nelerdir? Genelde ortalama yarım cm genişliğinde ve çoğunlukla yaklaşık 8 ila 10 cm derinliğinde olan derz kesimi, dışarıdan gelecek olan etmenlere karşı açıktır. Örnek verecek olursak yağışlı havalarda içerisine yağmur ya da kar suları veya dolu taneleri dolabilir. Bunun yanısıra soğuk kış aylarında bu sular donabilirler. Bu donma sonucunda kimi zaman betonda çatlamalar yaşanabilir. Kimi zamansa fırtınalı havalarda aralarına toz ya da toprak zerreleri birikebilir. Bütün bu nedenler göz önüne alındığında, derz aralarının dolgu ile doldurulması gerektiği ortaya çıkmaktadır. işte tüm bunların önüne geçmek için derz aralarını dolgu ile doldurmak gerekmektedir.

Derz Dolgusu Nasıl Uygulanır?
Derz aralarına dolgu yapmak, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle işlem adımlarının atlanmadan gerçekleştirilmesi ve bu konuda deneyimli, hatta uzman kişilerce yapılması en iyi sonucu verecektir. Derz uygulama adımları şu şekilde sıralanabilir;

Derz dolgu işlemine başlamadan öncem yapıştırıcının kürlenmiş olduğundan emin olmak gerekmektedir.

İkinci hazırlık adımı, derz dolgu aralarının temiz olduğundan emin olunmasıdır. Derz dolgunun pürüzsüz bir şekilde işlenebilmesi için, derz aralıklarında gözle görülebilir bir takım maddeler bulunmaması gerekmektedir. Bu maddeler aradan çıkartılır.
Temizlik işleminin daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, emici özelliğe ve gözenekli yapıya sahip bir kaplama malzemesinin üst yüzeyine, derz boşluklarına bulaşmamasına özen gösterileren yüzey korucuyu maddeler uygulanabilir.

Özellikle sıcak ve rüzgarlı havalarda dikkat edilmesi gereken bir unsuru hatırlatmak gerek: Eğer emici özelliği fazla olan bir kaplama malzemesi kullanıyorsanız. uygulama esnasında derz aralarını temiz bir su ile nemlendirmeyi unutmayın.

Sıra geldi derz malzemesi ile suyun karıştırılmasına… Yeterince büyük bir kova ya da kap içerisinde, şu ve derz malzemesi karıştırılmalıdır. Bu ikisinin oranı, kullanılacak derz dolgusuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 20 kilogramlık bir derz dolgusu için 6 litre su yeterli olacaktır.

Derz malzemesini suyun içerisine boşaltırken acele etmemek önemlidir. Yavaş yavaş boşaltılan derz dolgusu, su ile karıştırılmalıdır. Bu noktada homojenlik anahtar kelimedir. Derz dolgusunun hiçbir kısmının katı kalmadığından emin olmak gerekmektedir. Bu nedenle sabırla, ve suya yavaş yavaş ekleyerek karıştırmakta yarar vardır.

Bu noktada küçük bir hatırlatma yapalım. Derz dolgusu ile karıştırılacak olan su miktarını doğru ayarlamak çok önemlidir. Bunu, derz dolgusunu satın aldığınız zaman, satan markadan danışmanlık alarak da teyit edebilirsiniz, Müşterilerine hem üründe, alışta hem de sonrasında üstün bir hizmet sunan Tekno Yapı Kimyasalları, bu noktaya dikkat etmekte ve gerekli noktalarda tüm soruları yanıtlamaktadır. Gereken miktardan fazla ya da az konulan su, derz dolgusuna zarar verir. Bu zararlar malzemenin tozutması, çatlaması veya renginde bir kusur ortaya çıkması olarak kendini gösterebilir. Bunların önüne geçmek için su miktarına mutlaka dikkat edin.

Derz malzemesi ve şu karıştırıldıktan sonra, elde edilen bu harç dinlenmeye bırakılmalıdır. Dinlenme süresi beş ila ön dakika ile sınırlı tutulmalıdır. Dinlenme süresinin sonunda harç uygulanmadan öncem son bir kere daha yaklaşık bir dakika boyunca karıştırılmalıdır. Bu şekilde en doğru kıvama getirilecektir.

Derz harcı, derz boşluğunun bulunduğu yüzeye yayılır. Yayılma işlemi lastik bir mala kullanılarak yapılır. Derz aralıklarına harcın doğru şekilde dolması için çapraz hareketler uygulanmalıdır. Fazla derz dolgusu, sıyrılarak yüzeyden ayrılmalıdır.

Bütün derz boşlukları doldurulduktan sonra, bekleme süresi başlar. Yaklaşık 10 ila 20 dakika boyunca derz dolgusunun matlaşması beklenir. Bu süre hava sıcaklığı ve rüzgar miktarına göre değişiklik göstermektedir. Daha sonra yüzeylerde kalan fazla malzeme nemli bir sünger aracılığı ile temizlenir. Bu süngeri yüzeyde dairesel hareketlerle kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer büyük bir alanda çalışıyorsanız, temizlik sırasında kullandığınız süngeri ara ara temizledikten sonra kullanmaya devam etmenizi öneririz. Bu sayede en iyi sonucu elde edebilirsiniz.
Derz dolgusu tamamen kuruduktan sonra, yüzeyler kuru bir bezle silinere son hali verilir. Eğer seramik yüzeylerde veya bir başka yerde derz dolgusu kaldıysa, uygulamadan yaklaşık 10 gün sonra çimento sökücü ile temizlenebilir.

Blog Yazıları